top of page

Koncepcja rozwoju miasta Prudnik
 

Prudnik development proposal

academic project

5 year

project year: 2018

co-designer: Anna Marszałek

Kotwica 7

Koncepcja rozwoju tego niewielkiego miasta powstała jako efekt analiz i poszukiwania nadrzędnej funkcji która ożywi miasto i przyczyni się do poprawienia jego atrakcyjności. Ma to zostać osiągnięte poprzez stworzenie warunków do rozwoju, przyciągnięcie nowych inwestorów, potencjalnych nowych mieszkańców oraz zachęcenie młodych ludzi do pozostania w mieście. Jako że Prudnik leży w granicach Wałbrzyskiej Strefy Ekonomicznej, główną funkcją miastotwórczą są tereny przemysłowe, dobrze skomunikowane z miastem, które zostały rozszerzone, zajmując jego północną część (za terenami kolejowymi).

Istotnym problemem była komunikacja. Droga krajowa przebiegała przez centrum miasta, powodując powstawanie zatorów, zwłaszcza w newralgicznych punktach, takich jak most czy przejazd przez tory kolejowe. Stworzona została obwodnica miasta, przejmując ruch tranzytowy i zmniejszając ilość pojazdów w centrum.

Ważnym elementem jest ciąg zieleni towarzyszący rzece Prudnik. Został uzupełniony i wzbogacony o nowe funkcje rekreacyjne i przyjazne pieszym. Ponadto zaproponowano uzupełnienia i domknięcia osiedli mieszkaniowych oraz jedno całkowicie nowe, nawiązujące swoim charakterem do istniejącej tkanki. Każde osiedle posiada główny ośrodek usługowy, dostęp do głównych dróg i głównego pasa zieleni wzdłuż rzeki. Przestrzenie przy rzece i od strony obwodnicy mają charakter farm miejskich "urban farming". Zastępują one zlikwidowaną część terenów ogródków działkowych, które w wyniku nowego planu zmieniły swoją funkcję.

about

Kotwica 1
1. sytuacja, demografia, historia.jpg
Kotwica 2
2. inwentaryzacja.jpg
Kotwica 3
3. analiza komunikacji.jpg
Kotwica 4
4._analiza_mieszkaniowa,_usług_i_miejsc_
5. analiza zieleni.jpg
Kotwica 5
6. wnioski z analiz.jpg
Kotwica 6
7._wstępna_koncepcja.jpg
Kotwica 8
8. projekt rozwoju miasta.jpg
Kotwica 9
9._sprawdzenie_systemów.jpg
Kotwica 10
bottom of page